Reštaurácie pre zdravý život
Obilniny sú dôležitou súčasťou zdravej a vyváženej stravy. Medzi najčastejšie konzumované obilniny patrí pšenica, jačmeň, ovos, ryža a kukurica. U nás si však na tanier môžete naložiť aj z takých druhov, ktoré zvyčajne v bežných reštauráciách nedostanete, čo je veľká výhoda, lebo aby sme zabezpečili pestrosť a rozmanitosť výživy, je dôležité do svojho jedálnička zaradiť rôzne druhy obilnín .
Bulgur
Základom bulguru je pšeničné zrno. Je to v podstate vypraná, predvarená, usušená a nakoniec nalámaná celozrnná pšenica. Tento spôsob spracovania pšenice je starý tisícky rokov a pochádza z oblasti Stredozemného mora. Pri predváraní dochádza k čiastočnej premene škrobov v zrnách na jednoduché cukry. Vďaka tomu je takto spracovaná pšenica pre ľudské telo lepšie stráviteľná. Keďže je bulgur už predvarený, veľakrát ho stačí už len nechať vo vode napučať a netreba ho ďalej tepelne upravovať.
Bulgur vizuálne síce pripomína ryžu, ale chuťou má bližšie k orechom. Je vhodný ako príloha, môže sa z neho pripraviť „rizoto“, ktoré je však oproti tomu klasickému menej kalorické. Taktiež sa pridáva do polievok, fašírok, či plniek.
Bulgur je cennou potravinou. Je bohatým zdrojom vitamínu A, horčíku, fosforu a železa. Má vysoký obsah vlákniny a veľmi nízky obsah tuku. Podporuje trávenie, urýchľuje metabolizmus a pomáha detoxikovať hrubé črevo.
Pohánka
Pohánka pochádza zo strednej a juhovýchodnej Ázie. Do Európy ju doviezli Mongoli, ktorí ju tu aj značne rozšírili. Hoci je zaraďovaná medzi obilniny, botanicky medzi ne nepatrí. Je skôr príbuznou rebarbory a šťavelu, a preto je tiež taká zdravá. Dôvodom, prečo ju radíme medzi obilniny, sú jej múčnaté semená, ktoré sa používajú na výrobu múky.
Pôvodne bola pohánka potravinou chudobných, dnes ju radíme medzi najzdravšie potraviny na svete tzv. superpotraviny a s obľubou sa využíva v modernom varení. Zaujímavosťou je, že pohánka je takým testerom pôdy. Keďže je veľmi citlivá na chemikálie, narastie len na nekontaminovaných pôdach.
Najdôležitejšou súčasťou pohánky je veľmi cenný flavonoid rutín (známy aj ako vitamín P), vďaka ktorému nedochádza v tele k oxidácii vitamínu C a pôsobí tak ako ochrana ciev pred voľnými radikálmi a vznikom rakoviny. Vďaka svojmu bezlepkovému zloženiu je pohánka vhodná aj pre celiatikov.
Pšeno
Pšeno sa získava odstránením pliev zo zŕn prosa. Tieto malé žlté sladkasté guličky tvarovo pripomínajú kuskus, a preto si ich niektorí mýlia. Pšeno je jedinečné tým, že ako jediná z obilnín je zásaditá, čiže neprekysľuje organizmus. Okrem toho je to jedno z najlepšie stráviteľných a bezalergénových zŕn.
V dávnej minulosti sa pravidelne vyskytovalo na tanieroch našich predkov. V Číne, kde má pšeno svoj pôvod, sa dokonca konzumovalo častejšie ako ryža. Niekedy v 16. storočí sa znásobilo pestovanie ryže a tá postupne vytlačila pšeno aj z jedálničkov európskych kuchýň. Je dobré, že sa do nich pšeno postupne vracia.
Ide o vzácnu obilninou, ktorá má vyvážený pomer bielkovín, tukov a sacharidov. Pšeno je prirodzene bezlepkové, a preto vhodné i pre celiatikov, či malé deti ako jeden z prvých príkrmov. Okrem toho obsahuje veľa železa, kremíka a vitamíny skupiny B.
Quinoa
Čím je pre nás pšenica, tým je pre Južnú Ameriku quinoa. Quinoa je andská plodina, ktorá pochádza z oblasti jazera Titicaca v Peru a Bolívii. Hoci sa používa ako obilniny, obilninou nie je, ale je príbuznou červenej repy a špenátu. Inkovia túto plodinu uctievali ako „matku zŕn“, pretože dávala silu bojovníkom i malým deťom. U nás konzumujeme jej drobné guľaté zrná, ktoré môžu byť bielej, červenej, či čiernej farby, avšak jedlá je celá. Jej listy chutia podobne ako špenát či repa.
Je výbornou alternatívou k ryži, cestovinám, kuskusu, ovseným vločkám alebo iným obilninám. Keďže quinoa neobsahuje lepok, stala sa populárna hlavne ako potravina pre celiatikov.
Je bohatá na minerály, obzvlášť na vápnik a horčík. Táto kombinácia minerálov napomáha lepšiemu spánku, preto je quinou vhodné konzumovať aj na večeru. Okrem toho obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, zo všetkých zŕn má najvyšší obsah bielkovín a zdravých tukov a je ľahko stráviteľná. Keďže pomáha znižovať cholesterol a regulovať obsah cukru v krvi, je vhodnou stravou aj pre diabetikov.